Dištriktný výbor Výmeny mládeže v spolupráci s Rotexom a Rotary klubom Valtice – Břeclav usporiadal v dňoch 15. – 19. júna 2016 záverečnú akciu pre zahraničných študentov, ktorí v našom dištrikte strávili celý školský rok 2015-16.

Najsmutnejší a zároveň najakčnejší výlet pre našich výmenných študentov sa uskutočnil v polovici júna v krásnej vínnej oblasti. Študentom sa páčilo nielen príjemné prostredie mesta Valtice, v ktorom boli ubytovaní, ale aj príroda a pamiatky Lednicko-valtického areálu. Ako prvé sme navštívili zámok vo Valticiach, kde sa im veľmi páčila zbierka korunovačných klenotov a poobede sme pokračovali vo výlete na kolonádu na Reistně. Išli sme sa prejsť na ,,Stezku bosou nohou” kade študenti museli prejsť po vyznačených cestách bosými nohami. Cesty boli pokryté rôznymi materiálmi ako kôra, kamene a blato, v ktorom sa dokonca po kolená predierali. Po ceste sa dostali až na česko-rakúske hranice. Večer mali študenti slávnostné odovzdávanie diplomov od pána guvernéra za úspešné ukončenie výmenného programu.

Tento prvý deň bol pre nich tak trochu oddychovým, no potom nadišiel deň B, keď museli použiť svoje cyklistické schopnosti a hlavne pozbierať všetky svoje sily, aby zvládli celodennú cyklistickú túru po okolí. Každý rok sa nájde zopár študentov, ktorí sa ešte nikdy nebicyklovali alebo sa báli posadiť na bicykel, lenže tohtoročným výmenným študentom takmer všetkým strach opadol hneď ráno a zvládli neľahkú túru. Od Valtic sme sa pomaly presúvali na Janův hrad a z tade na Tri grácie. Po ceste študenti mohli vidieť nielen Lednický zámok a jeho záhrady, ktoré sa im veľmi zapáčili, ale aj Rendezvous či Kaplnku svätého Huberta. Pod Apollonovým chrámom využili sviežu vodu jazera a hneď sa doňho hodili. Po tomto športovom dni ich čakal ešte jeden náročný deň, ale trochu iný.

V sobotu ránu sme išli splavovať rieku Morava. S príjemnými teplotami vody aj vzduchu, slniečkom nad hlavami počas celého dňa, kúpaním sa v rieke a večerou na lodi si študenti užívali posledné spoločné chvíľky. Tento spoločný večer študenti strávili tiež tancovaním, spievaním a podpisovaním si vlajok. V ten večer nielenže sa veselilo, ale aj dosť smútilo. V nedeľu ráno sa všetci hromadne rozlúčili a rozišli do svojich miest aby sa mohli začať pripravovať na cestu domov do svojich krajín.

Text: Tereza Bobčeková, viceprezidentka Rotexu

Foto: Jaroslav Šmarda, miestopredseda DVVM

 

Related Posts

 

Pin It on Pinterest

Share This