V stredu 19.6.2019 sa vo Valticiach začala schádzať skupina výmenných študentov. Niektorý so smútkom keďže to bol posledný skupinový výlet výmenných študentov pred ich návratom domov, väčšina však s nadšením že sa môžu ešte raz stretnúť po hromade a najmä s obavami ako po celom roku jedenia halušiek, horaliek a pitia kofoly zvládnu dni plné športových aktivít. Večer sa niesol v pohodovom znení – zahrali sme si hru “Capture the flag”, tí aktívnejší si potom dali basketbalový zápas, ostatní si pospevovali pri hre gitár.

Štvrtok sa niesol v znamení kultúry a histórie. Prešli sme sa mestom Valtice a miestnym zámkom. Zaujala história farského kostola či zákulisie divadla zo 17. storočia kde sme si mohli napríklad aj vyskúšať ako sa napríklad tvorili zvuky vody či hromu ešte predtým než nastúpili novodobé technológie. Zámok Valtice ukrýval aj mnoho ďalších fascinujúcich zákutí a zvyšok doobedia sme strávili v zámockom parku. Posilnený obedom sme sa vydali do Rakúska na chodník bosých nôh. Niektorí odvážlivci prešli celú trojhodinovú túru naboso, iný aspoň na zastávkach využili možnosť prejsť sa po rôznych materiáloch a celé sme to zavŕšili pri jarku s bahnom ktorý sa po jednom náhodnom pošmyknutí nakoniec premenil na bahenné kúpele.

V piatok už ráno prišla prvá výzva. Štyria výmenný študenti nikdy predtým na bicykli nesedeli a mali pol hodiny na to aby sa bicyklovať naučili čo sa im úspešne podarilo. V skupinkách sme sa teda vydali na celodenný výlet. V horúčavách sa mnohým nechcelo no našťastie sme si nabalili dostatok vody a tak sme čo-to mohli vyliať aj na seba a toto schladenie mnohých nabudilo. Súčasťou tejto cyklotúry bola aj fotosúťaž – jednotlivé tímy sa museli odfotiť pri vybraných miestach ako napríklad Zámocký pivovar Břeclav či Rendez-vous. A veru že vznikli kreatívne diela, od gymnastických výkonov po príbehy rozpovedané v tých pár fotkách  Po niekoľkých spadnutých reťaziach či defektoch nás pri Janohrade už čakala vytúžená obedná prestávka. Posilnený sme sa vybrali odfotiť sa k ďalším monumentom, schladili sme sa v Mlynskom rybníku a napriek občasným poblúdeniam a mnohým pádom večer všetci statočne dorazili. V piatok večer nás svojou prítomnosťou poctil guvernér Zdeněk Michálek, ktorý študentom slávnostne odovzdal certifikáty o úspešnom ukončení výmeny a rovnako dostali aj listy, ktoré si v septembri sami sebe napísali. „Som veľmi šťastný, urobil som všetko čo som v tomto liste napísal,” zkonštatoval Ken, výmenný študent z Taiwanu.

Napriek tomu, že počasie v sobotu vyzeralo všelijako, rafty na rieke Morava čakali. Rýchlokurz pádlovania a šlo sa makať. Hej rup, hej rup. Raz dva, raz dva. Rôzne heslá na zosynchronizovanie sa niesli riekou. Po štvrť hodinke väčšina tímov prišla na to ako sa dá ísť čo najefektívnejšie a k pieskovej stene a teda obednej prestávke a prvému miestu vhodnému na kúpanie sme sa dostali prekvapivo rýchlo. Z tamaď tiekol ideálny prúd ktorým sa dalo nechať sa unášať a tak po tom čo niekoľko raftov do seba narazilo sme sa rozhodli ich asi 7 spojiť a len tak sa po ceste opaľovať či kúpať. Nanešťastie nás po čase dohonil leják tak sme museli začať znova makať. Do prístavu sme prišli s predstihom takže sme mali dostatok času osušiť sa pred tým než pre nás prišli lode, na ktorých sme sa navečerali. Na ubytovňu sme sa dostali všetci poriadne zmorený no bol to posledný večer a to si nikto nemohol nechať ujsť.

Stretli sme sa v telocvični kde si študenti priniesli vlajky či zápisníky a začalo sa niekoľkohodinové kreslenie, písanie odkazov a pripomínanie si tých najsilnejších momentov. “Náš rok tu sa končí ale rodinu po celom svete už budeme mať navždy,” usmieva sa Alejandro, výmenný študent z Mexika. Čo by to bol ale za večer bez diskotéky? Keď už mali študenti plné vlajky podpisov, telocvičňou sa rozoznela latinsko-americká hudba ktorá postupne prešla do smutnejších pesničiek, plaču a objímania sa.

V nedeľu ráno nastal čas povedať definitívne ahoj mnohým ľuďom. Splašené vymieňanie si posledných odznakov nech sú Rotary saká čo najplnšie, posledné spoločné fotky, objatia a potom už len beh na vlak v daždi ktorý splýval s padajúcimi slzami.

Text: Olívia Molčáková, Rotex

Foto: Nika Tallová, Rotex

 

Related Posts

 

Pin It on Pinterest

Share This