Eurotour byla skvělá, byl to nezapomenutelný zážitek!

Těmito slovy výměnní studenti shrnuli letošní Eurotour. Tři státy, devět měst, jeden vulkán a více než sto dvacet nachozených kilometrů. Takové jsou statistiky letošní cesty po Evropě, která se uskutečníla 29.4. – 13.5. 2017, a které se zúčastnilo 89 výměnných studentů z celého distriktu.

Prvním městem na programu byla Paříž, jedno z nejnavštěvovanějších měst světa, ve kterém studenti strávili celkem tři dny. Velký dojem udělal hned první den zámek ve Versailles včetně jeho krásných zahrad. Procházka čtvrtí Montmartre zakončená návštěvou Eifelovky byla následující den snad ještě větším zážitkem. K dokonalosti návštěvy Paříže chybělo jen o něco teplejší počasí, ale pro Amandu Diaz z Brazílie byla návštěva Paříže dokonalá: “Paříž je krásné město, plné umění, jehož návštěva pro mě byla splněním jednoho z mých snů. Rotary nás vzalo nejen na Eifelovku, ale na další úžasná místa, jejichž původ a historie nám byla díky průvodcům představena”.

Ve Španělsku, konkrétně v Barceloně, už si ale studenti užívali teplého počasí a sluníčka, a to až do konce celé Eurotour. Návštěva Barcelony byla zahájena prohlídkou gotické části města. Nechyběla samozřejmě ani návštěva kostela Sagrada Família, navrženého slavným katalánským architektem Antonim Gaudím, jehož výstavba byla zahájena v roce 1882. Předběžné odhady říkají, že by kostel mohl být dokončen v roce 2026. Výměnný student Alex Gelmych z Kanady shrnul návštěvu Barcelony velmi výstižně: “Mým nejoblíbenějším městem z celé Eurotour byla Barcelona. Bylo teplo, zašli jsme na pláž a měl jsem spoustu skvělého jídla.”

Ferry, Mediterranean Sea

 

 

 

Po několika dnech nepřetržitého chození, focení a poslouchání výkladu průvodců nadešel den odpočinku, a to díky plavbě na trajektu ze Španělska do Itálie, která trvala necelých 18 hodin.

Druhý týden Eurotour byl tedy ryze italský. Nejprve se studenti podívali do Vatikánu, kde navštívili baziliku sv. Petra a skvostnou Sixtinskou kapli, která je dílem renesančního umělce Michelangela. Následující den studenti poznali všechny nejdůležitější římské památky včetně Kolosea, Fora Romana, Panteonu nebo fontány Di Trevi. V Římě se nejvíce líbilo taiwanskému studentovi Benjaminu Kuovi: “Nejlepší je římská historie a také lidé, kteří v Římě žijí, protože jsou velmi pohodoví.”

Prohlídka starořímského města Pompeje, které bylo zničeno v roce 79 výbuchem sopky Vesuv, byla velmi zajímavá zejména z hlediska fungování tehdy moderního města ještě před samotným začátkem počítání našeho letopočtu. Nechyběl ani výstup na Vesuv, který studenti hravě zvládli za necelou hodinu, a odkud si mohli prohlédnout Neapolský záliv z výšky 1200 m.n.m. Cestou z Pompejí do Florencie si studenti stihli v Neapoli vychutnat vynikající pizzu, která z tohoto regionu pochází.

Při návštěvě Florencie nebyla opomenuta galerie Ufizzi, která se pyšní vystavováním děl světoznámých malířů, mezi které například patří Caravaggio, Leonardo da Vinci nebo Botticelli. “Florencie je úžasná nejen architekturou a uměním, ale také historií, kterou v sobě skrývá,” řekla studentka Katya Wills z USA. Před poslední zastávkou, kterou byly Benátky, studenti navštívili město Veronu, známé tragickým příběhem Romea a Julie. Během posledního dne Eurotour studenti odhalili krásy Benátek díky hře Treasure Hunt a následnou jízdou na gondolách benátskými kanály.

Text: Martina Saitlová, prezidentka ROTEXU

Foto: Jaromír Barák, předseda DVVM

Related Posts

Pin It on Pinterest

Share This